Przejdź do treści

Wpis bloga

Zasilacze hydrauliczne

09 września 2020 | Brak komentarzy

Jak zbudowany jest zasilacz hydrauliczny ?


Jak zbudowany jest zasilacz hydrauliczny ?

Jak zbudowany jest zasilacz hydrauliczny – czyli podstawowy element układów hydrauliki siłowej.Zasilacze hydrauliczne to urządzenia, które pozwalają na wygenerowanie wysokiego ciśnienia cieczy w celu uzyskania dużych sił pracy. Powinny też zapewniać sprawne oraz płynne sterowanie odbiornikiem w danym układzie. Zasilacze hydrauliczne składają się głównie z takich komponentów jak :

 1. Źródło napędu, którym jest zazwyczaj silnik elektryczny lub pompa wyporowa. To właśnie ten element odpowiedzialny jest za wygenerowanie ciśnienia oraz przepływu cieczy na żądanym poziomie.
 2. Filtry, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej czystości cieczy roboczej. Nie powinno się bagatelizować roli filtrów, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia układu mogą powodować jego przed wczesną awarię lub utratę mocy.
 3. Zawory i rozdzielacze. Są to elementy niezbędne do sterowania układu hydraulicznego. Za ich pomocą można płynnie zmieniać kierunki przepływu cieczy roboczej , dostosować ciśnienie i natężenie przepływu lub odciąć zasilanie w przypadku awarii lub wykrytego przeciążenia układu.
 4. Manometry, czyli elementy pomiarowe, które informują o tym jak duże ciśnienie panuje w układzie
 5. Zbiornik, który gromadzi ciecz hydrauliczną
 6. Chłodnice oraz nagrzewnice, które pozwalają na utrzymanie stałej temperatury czynnika roboczego. Jest to bardzo ważna funkcja, która przydatna jest we wszelkich dokładnych układach hydraulicznych. Wraz ze zmianą temperatury zmienia się bowiem lepkość oleju, a to powoduje zmianę jego właściwości wpływających na charakterystykę pracy.

Zasilacze hydrauliczne – podstawa przy układach hydraulicznych

Zasilacze hydrauliczne są jednym z kluczowych elementów układów hydraulicznych, które są często spotykane w przemyśle, głównie ze względu na bardzo wysoką wydajność związaną z osiąganymi dużymi siłami podczas pracy. Wszelkiego rodzaju prasy oraz maszyny rolnicze lub robocze wykorzystują właśnie zalety hydrauliki. Do prawidłowego działania układu potrzebny jest zasilacz hydrauliczny, który pozwala na sprawne i wydajne funkcjonowanie.

Jak dobiera się zasilacze hydrauliczne?

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru zasilacza hydraulicznego jest jego miejsca pracy. Na rynku bowiem możemy dzisiaj spotkać tego typu urządzenia stacjonarne lub kompaktowe. Często różnią się one nie tylko wymiarami gabarytowymi oraz masą, ale także możliwym maksymalnym ciśnieniem pracy lub wygenerowanym natężeniem przepływu. W przypadku pracy w terenie warto zdecydować się na mniejszy zasilacz kompaktowy, który można użytkować w bardziej elastyczny sposób. Kolejnymi parametrami jakimi charakteryzują się zasilacze hydrauliczne są :

 • Wydajność, która decyduje o szybkości ruchu na przykład siłownika hydraulicznego
 • Maksymalne ciśnienie tłoczenia, które decyduje o sile generowanej przez układ
 • Masa urządzenia
 • Pojemność zbiornika na czynnik roboczy
 • Sprawność układu
 • Moc silnika elektrycznego

W głównej mierze podczas doboru zasilacza hydraulicznego należy kierować się wydajnością oraz maksymalnym ciśnieniem tłoczenia. Te dwa parametry będą decydować przecież o maksymalnych siłach oraz dynamice układu zasilonego przez wybrane urządzenie.