Przejdź do treści

Wpis bloga

Rodzaje cięcia CNC Semper

24 września 2020 | Brak komentarzy

Rodzaje cięcia CNC


Rodzaje cięcia CNC

Rodzaje cięcia CNC  jakie wyróżniamy i czym się różnią? Cięcie CNC to podstawowa obróbka, która stosowana jest w większości przypadków procesów wytwórczych. Bardzo często bowiem dany detal wykonywany jest z większego kawałka materiału wejściowego, który musi na początku zostać przycięty do odpowiednich rozmiarów. Dzisiaj stosuje się ( szczególnie w przypadku obróbki seryjnej ) maszyny CNC, które mogą zrealizować dokładne cięcie za pomocą kilku różnych metod. Usługi CNC Warszawa, są w stanie wykonać obróbkę za pomocą plazmy, lasera lub wody. Warto dodać, że każde cięcie realizowane jest za pomocą wcześniej napisanego programu, który definiuje w jakim kierunku powinna się poruszać struga tnąca. Dzięki temu więc unika się czynnika błędu ludzkiego i przyśpiesza całą operację.

Cięcie plazmowe

Plazma to zjonizowany gaz, który występuje w czwartym stanie skupienia. Jest to mieszanina cząstek naładowanych elektrycznie jak i obojętnych. Strumień plazmy generowany jest w specjalnych dyszach służących do cięcia. Przez nietopliwą elektrodę, przepuszcza się strumień sprężonego gazu ( może być to na przykład : powietrze, argon lub azot ), który pod wpływem łuku elektrycznego ulega jonizacji. Między dyszą, a obrabianym materiałem wytwarza się plazma, której strumień topi materiał i wydmuchuje go ze szczeliny. Cięcie CNC za pomocą plazmy charakteryzuje się następującymi cechami :

 1. Duże prędkości cięcia
 2. Mały obszar wpływu ciepła, który negatywnie wpływa na materiał
 3. Wąska szczelina cięcia
 4. Zakres cięcia, aż do 150 mm

Cięcie cnc rodzaje cięć

 

Cięcie laserem

Laser to skupiona wiązka światła, która powstaje dzięki dostarczeniu energii elektrycznej do fotonów ( cząsteczki światła ). Cięcie laserem polega więc na wygenerowaniu wiązki o określonej długości fali, która powoduje duży wzrost temperatury w miejscu kontaktu z materiałem. Efektem tego jest stopnienie lub odparowanie wąskiej warstwy materiału. Podczas cięcia można podać w miejsce obróbki gaz techniczny, który wspomaga proces poprzez dostarczenie dodatkowej porcji ciepła. Cięcie laserem charakteryzuje się następującymi cechami :

 • Duża prędkość oraz precyzja cięcia, która zapewnia wąską szczelinę
 • Możliwość wykonania cięcia o skomplikowanej ścieżce ( detal może mieć skomplikowane kształty )
 • Bardzo dobra jakość krawędzi cięcia co pozwala na uniknięcie dodatkowych operacji wykańczających
 • Strumień lasera nie zużywa się co zapewnia powtarzalność procesu

Cięcie wodą

Może się wydawać, że cięcie za pomocą wody nie jest najlepszym pomysłem. Jak się jednak okazuje jest to powszechnie stosowany proces w przemyśle, który zapewnia obróbkę wszystkich materiałów dostępnych na rynku. Zasada działania jest bardzo prosta. Maszyna obróbkowa składa się z pompy, która generuje bardzo wysokie ciśnienie dochodzące do 4 tysięcy bar. Woda pod takim wysokim ciśnieniem przepuszcza jest przez zwężenie, które powoduje nagłe zwiększenie prędkości strumienia wody do wartości, która przekracza prędkość dźwięku. Następnie woda wpada do dyszy, gdzie miesza się z luźnym ścierniwem. Tak przygotowana mieszanka kierowana jest na obrabiany detal i rozpoczyna się operacja rozdzielenia materiału. Cięcie wodą charakteryzuje się następującymi cechami:

 • Proces odbywa się na zimno. Dzięki temu brak jest strefy wpływu ciepła, która negatywnie może wpłynąć na strukturę obrabianego materiału
 • Za pomocą cięcia wodą, można obrabiać materiały o grubości do 200 mm
 • Jest to metoda przyjazna środowisku, ponieważ podczas cięcia nie powstają żadne opary lub niebezpieczne odpady
 • Bardzo dobra jakość krawędzi cięcia, która nie wymaga dodatkowej obróbki wykańczającej